Wymiana opon – Felgi Stalowe

Podobnie jak felgi aluminiowe, również felgi stalowe charakteryzują się określonymi parametrami technicznymi. Jednak jest pewna różnica pomiędzy doborem do samochodu felg aluminiowych, a stalowych.

Otóż o ile felgi aluminiowe można dobrać z pewną dozą dowolności, kierując się np. średnicą, wzorem lub kolorystyką wykończenia, o tyle felgi stalowe muszą spełniać ściśle określone parametry techniczne.

Rozmiar obręczy (szerokość i średnica)
To najbardziej oczywisty parametr określający w calach średnicę felgi oraz jej szerokość. Rozmiar obręczy są uzależnione od parametrów pojazdu, w którym felgi mają być zamontowane. Kryteriami doboru felgi stalowej są; marka i model pojazdu, rocznik oraz wersja silnikowa lub TYP samochodu.

Liczba i rozstaw śrub (otworów montażowych)
Niezwykle istotna cecha każdej felgi, określająca ilość otworów na śruby lub nakrętki montażowe. Integralną cechą opisującą otwory montażowe jest ich rozstaw, czyli średnica okręgu, na którym znajdują się środki otworów montażowych. Średnica okręgu podawana jest jako wartość w milimetrach. W przypadku parzystej ilości otworów montażowych, wartość ta będzie równa odległości między środkami otworów przeciwległych, natomiast w przypadku nieparzystej liczby otworów montażowych zasada ta nie ma zastosowania.
Często rozstaw śrub jest błędnie mierzony i podawana jest wartość odległości między kolejnymi otworami – BŁĄD.

ET (inaczej odsadzenie lub offset)
Parametr oznaczany najczęściej symbolem ET to podawana w milimetrach wartość odległości między płaszczyzną montażową obręczy, a jej środkiem symetrii. W felgach stalowych spotkać można ET z wartością ujemną i dodatnią, Ujemna wartość ET oznacza, że obręcz „wysuwa się” na zewnątrz pojazdu. Dokładniej mówiąc: oś symetrii felgi jest wysunięta w stosunku do płaszczyzny montażowej (a więc i piasty) na zewnątrz samochodu. NP ET -15 oznacza, że oś symetrii felgi jest wysunięta na zewnątrz o 15 mm względem płaszczyzny montażowej.
Odwrotna sytuacja zachodzi, kiedy wartość parametru ET jest dodatnia. Jest to najczęściej spotykana sytuacja. Przy dodatnim ET felga jest schowana w nadkole samochodu. Dokładniej mówiąc: oś symetrii felgi jest schowana w stosunku do płaszczyzny montażowej (a więc i piasty) do wewnątrz samochodu. NP ET 35 oznacza, że oś symetrii felgi jest schowana do wewnątrz o 35 mm względem płaszczyzny montażowej.

W przypadku doboru felg aluminiowych, wartość parametru ET może odbiegać od fabrycznie montowanych felg. Wynika to głównie z faktu kształtu felgi i jej szerokości, stąd też producenci felg publikują tabele zastosowań (tzw. tablice aplikacyjne), które opisują możliwości montażu wybranej felgi do konkretnego samochodu. W przypadku zmiany średnicy, a tym bardziej szerokości felgi, np. z 6,5” na 8,0” zmiana wartości ET jest niemalże pewna.

Otwór centralny (inaczej otwór środkowy lub naba)
Parametr opisujący wielkość otworu w feldze podawany w milimetrach. Otwór centralny w feldze stalowej musi być bezwzględnie dopasowany swoim rozmiarem do kołnierza piasty koła, gdyż tylko w taki sposób będzie zapewnione odpowiednie przenoszenie obciążeń. Śruby lub nakrętki montażowe mają jedynie na celu odpowiednie ustawienie felgi na piaście.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o felgi aluminiowe. Tutaj spotkać można dwie sytuacje. Pierwsza z nich to taka, kiedy wielkość otworu centralnego felgi aluminiowej pasuje idealnie do piasty, a druga, spotykana na ogół, kiedy do montażu stosowane są tzw. pierścienie centrujące. Wykonywane z różnych materiałów, zwykle tworzywa sztucznego lub aluminium elementy służą do niwelacji różnicy otworu w feldze aluminiowej i średnicy piasty. Zestaw montażowy (czyli pierścienie centrujące o ile są wymagane, oraz śruby lub nakrętki) do felg aluminiowych dobierany jest indywidualnie pod kątem samochodu i stanowi integralną część kupowanego kompletu felg.

Ważne jest, aby podczas montażu obręczy w miejscu styku otworów i pierścieni centrujących z piastą koła, pokryć je specjalną pastą uniemożliwiającą zapiekanie. W innym wypadku możemy mieć trudności z demontażem koła.

Kołnierz ochronny (Hump)
Wygarbienie na krawędzi felgi, przeciwdziałające zsuwaniu się opony podczas działania dużych sił poziomych (skierowanych prostopadle do osi symetrii felgi), np. podczas jazdy po okręgu, zabezpieczając tym samym przed nagłą utratą ciśnienia w oponie. Kołnierz ten może być pojedynczy lub podwójny i mieć różne kształty.

Oznaczenia felgi stalowej:
Np.: 6.0Jx15H2, 5×112, ET38, CH57.1
6.0 – szerokość felgi w calach
J – kształt profilu felgi
15 – średnica felgi w calach
H2 – podwójny kołnierz
5 – ilość otworów montażowych
112 – średnica okręgu, na którym opisane są otwory montażowe
ET38 – odsadzenie: 38mm
CH 57.1– średnica otworu centralnego: 57 mm

W naszej ofercie znajdziecie Państwo felgi stalowe nowe i używane. Przyjedź do nas a my pomożemy ci idealnie dobrać felgi do Twojego samochodu.